• خانه
 • تجربه کاربری یا رابط کاربری چیست؟ اعمال تجربه در مسیر سازی

تجربه کاربری یا رابط کاربری چیست؟ اعمال تجربه در مسیر سازی

همه چیز درباره UI و UX 

اگر طراح سایت باشید باید خوب بدانید که UI و UX چیست و کامل تفاوت این دو را بدانید. در ابتدا شاید فکر کنید که طراحی سایت تنها یک طراحی ساده با تعداد زیادی کد اما باید بدانید که در اشتباه هستید!!! اگر یک طراح سایت هستید باید بدانید که در هنگام طراحی و شروع کار باید همه جوانب را در نظر بگیرید. که این شامل بخش UI/UX یا همان تجربه کاربری/رابط کاربری می شود. 

 

منظور از UI چیست؟ 

UI که به معنی رابط کاربری است، مخفف عبارت User Interface است که به زبان راحت تر میتوان گفت نمای کاربری است. 

اگر بخواهیم به زبان ساده بگویم، UI بخشی از سایت است که کاربر میتواند آن را ببیند. به زبانی دیگر میتوان گفت که شخصی که UI کار است وظیفه دارد تا نمای سایت را زیبا کند. نمای یک محصول و چگونگی بیان آن بسیار مهم و تاثیر گذار است. حالا ما در رابطه با طراحی یک وب سایت صحبت می کنیم شخص UI کار صفحات وب سایت را به گونه ایی باید طراحی کند که برای کاربر بسیار جذاب باشد. 

 

چگونه یک طراح UI حرفه ای شویم؟ 

باید سعی کنید خلاقیت و ایده های خود را افزایش دهید برای این منظور با استفاده از ابزارهای Adobe Photoshop و یا Illustrator مهارت خود را افزایش دهید . 

 

منظور از UX چیست؟ 

UX به معنی تجربه کاربری است که مخفف عبارت User Experience می باشد. 

در واقع قسمتی از سایت می باشد که باعث جلب توجه کاربران می شود و شما باید در این قسمت تلاش کنید تا محصولات و نوشته ها را طوری نمایش دهید که کاربر جذب شود. در تعریفی ساده تر باید بگویم که UX بخشی از سایت می شود که احساسات و رفتار کاربر را در بر میگیرد. پس شما در این بخش از سایت قبل از ایجاد یک محتوا و یا بارگذاری سایت باید بدانید که واکنش کاربر نسبت به این محصول و محتوا چیست و شما باید طوری محصولات و محتوای سایت را طراحی کنید که احساسات و رفتار کاربر چند برابر شود . 

 

همه چیز درباره UI و UX 

باید بدانید که محصولات را به گونه ایی باید نمایش دهید و در رابطه با آنها سخن بگویید که بتوانید احساسات کاربر را تحریک کنید. و باید بدانید که طراحی UX در واقع طراحی UI را در برمیگیرد. اگر در این قسمت بتوانیم به خوبی محصولات و محتوا ها را به نمایش بگذاریم کاربران زیادی جذب سایت میشودند که در نتیجه باعث فروش محصول و سود زیاد می شود و این یعنی موفقیت در مدیریت سایت 

 

1-در دسترس بودن سایت : 

یعنی که همیشه و در تمامی مرورگر ها با سرعت خوب سایت لود شود و با کیفیت خوب تمامی تصاویر نمایش داده شود و کاربر به راحتی تمامی تصاویر و محتوای سایت را ببیند و با مشکل لود صفحه روبه رو نشود و همچنین هیچ گاه با خطای سرور و خطای ۵۰۰ وخطای ۴۰۴ و دیگر خطاهای وردپرسی مواجه نشود. در این حالت یک قدم در طراحی UX موفق بوده اید. 

 

2-مشتاق کردن کاربر : 

قبل از طراحی باید تمامی رنگ ها و فونت ها و عکس ها و انواع لوگوها و تایپو گرافی ها را در کنار یکدیگر قرار دهید و بررسی کنید که در کدام حالت یک چشم انداز زیبا و جذاب دارد و شما باید بهترین عکس ها و تایپوگرافی و… را انتخاب کنید تا کاربر جذب سایت شما شود. 

 

3-کارایی مناسب : 

این مورد به این معناست که بدانید هر کدام از المان های یک وب سایت را در کجای صفحه و به چه صورت قرار دهید تا یک نمای خوبی داشته باشد. 

 

4-راحت پیدا شدن : 

اولین چیز برای کاربر این مورد است که زمانی که وارد سایت شما میشود به راحتی گزینه مورد نظر خود را پیدا کند. پس سایت خود را به گونه ایی طراحی کنید که کاربر در سایت شما با یک کلیک ساده به هدف مورد نظر برسد. 

 

5-محتوای کاربردی : 

محتوایی که برای سایت خود انتخاب میکنید چه متنی چه تصویری باید به تمامی سوالات کاربر پاسخ دهد تا کاربر را راضی کند و کاربر احساس خشنودی داشته باشد . پس سعی کنید از محتواهای بی ربط بپرهیزید. 

 

6-اعتبار محتوا : 

سعی کنید تمامی محتواها چه متنی و چه تصویری کاملا به روز باشند . 

 

7-طراحی ظاهری : 

و در انتها باید دقت کنید که ظاهر سایت بسیار مهم است و باید با تمام خلاقیت و ایده خود را بکار ببرید. 

 

مسئولیت‌ های طراحان UX و UI 

 

UI : 

 • طراحی بصری 
 • رنگ ها 
 • طراحی گرافیک 
 • طرح بندی 
 • تایپوگرافی 

 

UX : 

 • طراحی تعامل 
 • معماری اطلاعات 
 • طراحی نمونه اولیه 
 • تحقیق در رابطه با مشتری و نیاز کاربر 
 • نوشتن استراتژی 

 

تفاوت بین UI و UX چیست؟ 

این دو اصطلاح پرکاربرد در زمینه طراحی سایت بسیار نزدیک به یکدیگر هستند که اگر یک فرد مبتدی باشید بسیار مورد اشتباه قرار میگیرد. 

همانطور که گفتیم UI مخفف User Interface می باشد که به معنی رابط کاربری است در واقع به زبان ساده تر باید بگویم که هر چیزی که مربوط به نمایش صفحه نمایش باشد شامل این قسمت است که شامل تصاویر،متن و محصولات و ویدئو و … و حالت قرار گرفتن و رنگ قسمت های مختلف یک وب سایت است. 

و UX مخفف User Experience می باشد که به معنی تجربه کاربری است . که خود در بر گیرنده UI است . و میتوان گفت که بسیار فراتر از UI است که مربوط به احساسات و عواطف و واکنش کاربر نسبت به محصولات و متن ها می باشد. 

به زبان ساده تر بخواهیم بگویم UX شامل محتواهای متنی و تصویری و ویدئویی یک وب سایت است که با کمک UI یک جلوه بهتری میگیرد. 

 

نتیجه گیری 

اگر میخواهید که یک طراح سایت حرفه ایی و بزرگی باشید لازم است تا هم UI و UX را به خوبی درک کنید و در هر دو متخصص باشید زیرا این دو ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند که بدون همدیگه معنایی ندارند و زمانی که با یکدیگر ترکیب میشوند یک نتیجه خوبی به شما میدهند. پس برای موفقیت بیشتر هم در تجربه کاربری و هم در رابط کاربری متخصص شوید. همچنین بدانید که تجربه کاربری تاثیر بسیار زیادی در موفقیت یک سایت دارد . اگر زمانی متوجه شدید که سایت شما بازده خوبی دارد به سرعت اقدام به تغییر UX سایت نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *