• خانه
 • کسب و کار اینترنتی با دنیایی از پتانسیل

کسب و کار اینترنتی چیست؟

 برای جواب دادن به این سؤال باید نگاهی دقیق‌تر به مفهوم اینترنت بیندازیم. اینترنتی یک ابزار ارتباطی ابداعی در قرن حاضر می‌باشد که توانسته کمک شایانی به کاربران خود کند. دلیل اصلی ابداع این ابزار امکان ارتباط بین دو تا چند کاربر کامپیوتری بوده است. اما با با گذر زمان و افزایش کاربران اینترنتی،  اینترنت جنبه‌های جدید را به خود گرفته است. یکی از آنها پدیدآمدن شبکه‌های اجتماعی بود که توانسته تا امروز جمعیتی بیش از 1٬000٬000٬000 نفر را در درون خود جای دهد. زمانی که بیشتر به این رقم فکر کنیم متوجه می‌شویم که این یک دستاورد خارق‌العاده است. یکی دیگر دستاوردهای شگفت‌انگیز این ابزار ارتباطی که به شکل ویژه در حال تعمین بیش از 90% نیازهای افراد است، کسب و کارهای اینترنتی هستند. البته که ایده اولیه پیدایش اینترنت برای راه‌اندازی کسب و کارها بنا نشده بود اما با گذر زمان و پدیدآمدن موتورهای جستجوی قوی همانند گوگل امکانی به وجود آمد تا کاربران اینترنت بتوانند کسب و کارهایی را در اینترنت اعمال کنند یا اقدام به خرید اینترنتی کنند.

با گذر از انقلاب صنعتی فرانسه که از نقاط عطف و نمود پیشرفت بشریت در تولید اتوماتیک و گسترده در صنایع به حساب می آید، به جرأت می‌توان گفت که انقلاب دوم در اتوماتیک سازی و رفع نیاز هر چه بیشتر بشریت به‌وجودآمدن اینترنت و در پس آن کسب که کارهای اینترنتی هستند. شاید بتوان ساده‌ترین تعریف برای کسب و کارهای اینترنتی را اتوماتیک سازی در رفع نیازهای متداول بشریت دانست. یعنی هر آنچه که ما در طول روز به آنها نیاز داریم به صورت اتوماتیک و با سرعت بسیار بیشتر و همین‌طور با هزینه بسیار کمتر بود در دستان ما قرار گیرد.

امروز که ما در سال 2٬018 میلادی هستیم قدرتمندترین و سرمایه‌دارترین افراد جهان نه از صنعت نفت یا ماشین سازی هستند و نه از صنعت‌های تولیدات کارخانه‌ای. بلکه صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و صنایع دیجیتال همچون موبایل و کامپیوتر سازی هستند که در رده‌های بالای هرم درآمدی قرار دارند. این خود نشان‌دهنده قدرت اینترنت و کسب و کارهای اینترنتی می‌باشد.

 

در کسب و کارهای اینترنتی به یک نکته بسیار مهم باید توجه داشت که مسیر مقابل کسب و کارهای اینترنتی بی‌نهایت بوده. از آن مهم‌تر ما در شروع راه قرار داریم. در یک مقایسه چشمی بین صنایع خودروسازی با قدمت بیش از 100 تا سال تا 150 سال و همین‌طور کسب و کارهای اینترنتی به خصوص کسب و کارهای نوآورانه یا استارتاپ ها با قدمت کمتر از 20 سال متوجه مي‌شويم که در مقابل ما فرصتی وجود دارد که باید همین امروز با یک تصمیم جدی از پتانسیل موجود استفاده کنیم درغیراین‌صورت و عدم استفاده  از این فرصت شاید در آینده‌ای نه چندان دور حسرتش رو بخوریم .

 

چگونه یک کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی کنیم؟

اما پس از بررسی تمام مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، حال به مهم‌ترین سوال این مقاله می‌رسیم که چطور از این پتانسیل به درستی استفاده نماییم؟ برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی که به موفقیت هم برسد و مسیر رشد و پیشرفتش را تا مدت طولانی ادامه دهد نیاز به یک برنامه‌ریزی مدت‌دار داریم. نکته بسیار مهم که در کسب و کارهای اینترنتی وجود دارد آن است که یک کسب و کار اینترنتی  می‌تواند با سرعت بیشتری نسبت به کسب و کار در دنیای واقعی به سودجویی‌های چند 10 برابر برسد و در واقع در مدت زمان کمتری از پتانسیل کسب‌وکار خاطر به درستی استفاده کند. اما نکته مهم اینجاست که در صورت نداشتن برنامه‌ریزی و هرگز نمی‌تواند به درآمدزایی خوبی برسد. در واقع در کسب و کارهای اینترنتی نگهداری کسب و کار بر روی مسیر رشد و پیشرفت از راه‌اندازی آن سخت‌تر است.

پس به این نکته توجه داشته باشید که اگر تا به امروز برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود برنامه‌ریزی علمی و آزمایش شده نداشته‌اید، در راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی خود باید زمانی را برای این کار صرف کنید.

در برنامه‌ریزی راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی ما سه بخش را به عنوان مباحث اصلی در برنامه‌ریزی خود جای می‌دهیم:

 1.   پیش از راه‌اندازی
 2. راه‌اندازی  
 3.   مدیریت مدت دار

 

 1.   پیش از راه اندازه‌ای:

در راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی تمام مراحل حائز اهمیت هستند اما مرحله ای که بسیاری از مدیران کسب و کارها به آن توجه نمی‌کنند برنامه‌ریزی پیش از راه‌اندازی است. در این بخش ما زمان مناسبی را قرار می‌دهیم تا کلیت روند کسب و کار خود را حداقل به مدت سه سال پیش بینی و پس از آن با کار بر روی جزئیات، یک برنامه مدون را برای این مدت بسازیم. برای مثال تعیین میکنیم که چه مقدار محتوا در طول این مدت خواهیم ساخت یا چه تعداد محصول به دسته‌بندی‌های محصولات کسب و کار اینترنتی ما اضافه خواهد شد؟. انتظار داریم که در چه مدت زمانی و با استفاده از چه فعالیت‌هایی به 1٬000 مشتری اول برسیم. انتظار چقدر سوددهی در مدت زمان مشخص داریم تا هزینه‌های اولیه را جبران کنیم. بسیاری از این دست سؤالات توسط مربیان راه‌اندازی کسب و کارها اینترنتی طراحی و پرسیده می‌شود. پس اگر می‌خواهید شروع پر قدرت و موفق داشته باشید باید مجموعه‌ای از این برنامه‌ریزی‌ها را با جزئیات کامل برای کسب و کار اینترنتی خود ایجاد کنید.

 1. راه‌اندازی:

همانند قانون که در آن تبصره‌هایی تعیین شده است شما هم باید برای برنامه‌ریزی که برای پیش از راه‌اندازی کرده‌اید تبصره‌هایی ایجاد کنید. زمانی که کسب و کاری راه‌اندازی می‌شود شما با حقایق جدیدی آشنا خواهید شد که این حقایق بر روی برنامه‌ریزی شما اثر خواهد داشت. در این بخش ما برنامه‌ریزی پیشین خود را منحل نمی‌کنیم، فقط مواردی را در هر بخش که تغییراتی نیاز داشته باشد اضافه می‌کنیم. مثلاً پس از راه‌اندازی متوجه شدیم که ميزان محتوايي که پيش‌تر برنامه ریزی کردیم کافی نیست و مخاطب هدف ما نیازمند آشنایی بیشتر با کسب و کارمان است، تغییراتی را در این بخش اضافه می کنیم.

نکته بسیار مهمی که در بخش راه‌اندازی باید توجه کنید آن است که ما با کاربران واقعی روبه‌رو هستیم، با علایق و در خواست‌های متفاوت.مدیران ‌کسب و کار های اینترنتی باید در کنار برنامه‌ریزی‌ها و قوانینی که برای خود طراحی می‌کنند با انعطاف بیشتری سعی کنند مخاطبین هدف خود را راضی نگه دارد. تا زمانی که آن مخاطبین عاشق کسب‌وکار اینترنتی شوند.

 1. مدیریت مدت‌دار :

همان طور که گفتیم مدیریت کسب و کار برای ادامه روند پیشرفت بسیار بسیار سخت‌تر از زمان راه‌اندازی است. در حال حاضر کسب و کار اینترنتی شما در جایگاهی قرار دارد که شناخت نسبی بین شما و مخاطبین و رقبا به وجود آماده است. نگهداری حفاظت از حقوق مخاطبین در کسب و کار ما، رقابت با رقبایی که احتمالاً بسیار سرسخت و حرفه ای هستند، دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات امنیتی کسب و کار  اینترنتی و همین‌طور مدیریت بر شرکت و کارمندان می‌تواند مشکل ساز باشد. در یک حالت معمول کسب و کار اینترنتی شما پس از سه سال به این جایگاه خواهد رسید و شما به عنوان مدیر یک کسب و کار اینترنتی متوجه اهمیت برنامه ریزی از اول کسب و کار خواهید شد. حال که به مرور زمان در اين جايگاه قرار گرفته اید و مسائل پیچیده‌ای را بررسی می‌کنید، خيالتان از بابت روشن بودن موتور فروش کسب و کارتان راحت است.

اما این بخش جایی ست که ما انقلاب‌ عظیمی را در کسب و کار خود انجام میدهیم. در بخش مدیریت مدت‌دار ما باید به صورت مداوم برنامه‌ریزی‌های خود را بررسی کنیم. باید بعضی از این برنامه ها را از اساس تغییر دهیم و روی اونها آزمون و خطا انجام دهیم. در واقع در اینجا می‌خواهیم کاری کنیم که کسب و کار ما برای مدت  حداقل 10 سال بیمه شود. اینجاست که شجاعت مدیر کسب و کار می‌تواند کسب و کار اینترنتی را سال‌ها از رقبای جلوتر بیندازد. البته که فقط شجاعت کافی نیست و روش‌ها و برنامه‌ریزی‌های جدید بايد کاملاً مطابق سيستم کسب و کار و مخاطبین باشد. اینجاست که انقلاب‌ها در کسب و کارها به وجود می‌آیند و کسب و کارها جهش‌های چند برابری را تجربه خواهند کرد. البته که همیشه  احتمال خطا هم وجود دارد و باید خود را برای ناهمواری‌های پیش‌آمده پس از تغییرات آماده کنیم.

کسب و کار یعنی نظم و انعطاف. کسب و کارها قدرت و استحکام خود را از نظم می‌گیرند اما پیشرفت را از منعطف بودن. پس شما به عنوان مدیری که یک کسب و کار اینترنتی را هدایت می کنید باید در دنیای واقعی خودتان هم فردی منظم و با انعطاف باشید. نظم و انعطاف همانند آب آتش دشمن یکدیگرند. اما در یک نقطه عطف با استفاده از هر دوی اینها کسب و کار خود را چند 10 پله جلوتر می‌اندازیم.

حال که متوجه اهمیت برنامه‌ریزی در راه اندازی و مدیریت کسب و کار اینترنتی شدیم می‌خواهیم در مورد ابزارهای راه‌اندازی کسب و کارهای اینترنتی صحبت کنیم. این که دقیقاً برای راه‌اندازی کسب و کار خود و پیش و پس از آن به چه ابزارهایی نیاز داریم تا با سرعت بیشتر و هزینه کمتر به موفقيت برسيم.

در این چندسال که ما از اینترنت برای راه‌اندازی کسب و کار خود استفاده می‌کنیم ابزارهای متنوعی برای کمک به ما و تسهیل در کارها طراحی شده‌اند. آشنایی با این ابزارها از آن جهت مفید هستند که می توانیم با دید بازتری به انتخاب آنها بپردازیم. در لیستی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت ابزارهای را معرفی می‌کنیم که احتمالاً بعضی از آنها برای مباحث مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که یادگیری و تسلط بر آنها برای مدیریت مدت‌دار کسب و کار اینترنتی ما مهم است.

 

اکسل (Excel):

نرم افزار مایکروسافت اکسل یکی از نرم افزارهای مجموعه آفیس است. این نرم افزار از انواع نرم افزارهای صفحه گسترده است که جداول بزرگی در ستون و ردیف را در خود جای می دهد.بخاطر قدرت و انعطاف پذیری فوق العاده این نرم افزار، اکسل نزدیک به چهار دهه است که به یکی از پر استفاده ترین نرم افزارها در دنیای تجارت تبدیل شده است. در واقع انقلابی که در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی در زمینه محاسبات فردی اتفاق افتاد ( اینکه هر شخصی بتواند کارهای خودش را انجام دهد )، بخاطر استفاده های زیادی بود که از نرم افزارهای صفحه گسترده بویژه نرم افزار اکسل میشد.

از اکسل چه استفاده ای می شود؟

صفحه گسترده ها ابزارهای فوق العاده قوی هستند که در دنیای کار و تجارت، مرتبا برای ثبت داده، کار با آن و تهیه گزارش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. فرمت جدولی اکسل، انجام محاسبات پیچیده و ردیابی داده ها و بصورت کلی کار با داده ها رو ممکن می کند.

 

در اینجا چند راه استفاده از اکسل در کسب و کار رو با هم مرور می کنیم. دقت کنید که اینها فقط چند مثال هستند پس خود را  محدود به این موارد نکنید. اکسل از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است :

 

 •  تهیه فرم های مختف و متنوع با گرافیک عالی.
 • استفاده از تکینک ها و روش های آماری متنوع برای پیش بینی، مثلا پیش بینی فروش ۳ سال آینده بر اساس داده های گذشته.
 •  انجام محاسبات شخصی و روزانه مثل محاسبه ماهیانه شارژ دفتر، شرکت، ساختمان مسکونی و ….
 •  ایجاد نرم افزارهای متنوع گزارشگیری (در هر زمینه کاری) جهت استفاده دیگران
 •  ایجاد داشبوردهای مدیریتی و گزارش های بسیار جذاب، متنوع، تحلیلی و مقایسه ای مثل:
 •  ردیابی فروش به تفکیک مشتریان بصورت ماهانه.
 •  تحت نظر داشتن مشتریان جهت پرداخت به موقع و حصول اطمینان از اینکه کسی پرداختش با تاخیر نیست.
 •  تحت نظر داشتن و توجه به هزینه ها و تخصیص آنها به افراد خاص.
 •  گزارش وضعیت پیشرفت پروژه و منابع و …
 •  ایجاد نمودارها و گراف بر اساس داده ها برای نمایش دادن وضعیت عملکرد در گذر زمان

یکی از ابزارهایی که برای مدیریت و برنامه‌ریزی کسب و کار اینترنتی به کمک ما می‌آید، همین برنامه اکسل است. ما در وب سایت شعبه اینترنتی موارد مورد نیاز یک مدیر کسب و کار اینترنتی که باید در مورد برنامه اکسل بداند را آورده ایم اما پیشنهاد ما به شما این است که این ابزار فوق‌العاده را تا سطح متوسطی آموزش ببینید. بر یادگیری این ابزار می‌توان با استفاده از کلمه کلیدی " آموزش نرم‌افزار اکسل " منابع مختلفی را در این زمینه پیدا کنید.

 •       ورد (Word):

نرم افزار ورد یا Word از مجموعه نرم افزارهای آفیس، محصولی از شرکت مایکروسافت است که کارایی اداری و خانگی دارد. از یک کاربر سادۀ رایانه گرفته تا کسانی که مدام سر و کارشان با کامپیوتر است، همه و همه می‌دانند Word چیست. عبارت Word به معنای کلمه است و بی‌مناسبت با کارایی نرم افزار ورد نیست.

خیلی اوقات تولید و نوشتن کتاب هم در Word فکر خوبی است. این نرم افزار به صورت حرفه‌ای امکان فکر کردن فقط روی نوشته را به شما می‌دهد. یعنی فارغ از اینکه بخواهید به دنیال ظاهر سندتان باشد، می‌توانید فقط به این فکر کنید که چه می‌خواهید بنویسید.

بیشتر کتاب‌های الکترونیکی که در اینترنت مشاهده می‌کنید، در گام اول درون نرم افزار Word نوشته شدند. پس از آن با یک خروجی با پسوند PDF به یک کتاب الکترونیکی کامل تبدیل می‌شوند. حتی این نرم افزار امکان انتشار مستقیم از داخل خود پنجرۀ نرم افزار را به شما می‌دهد. می‌توانید سند را برای دوستان یا همکارانتان ایمیل کنید و یا روی وبلاگ‌تان منتشر نمایید.

شما به عنوان مدیر کسب و کار اینترنتی در زمان تولید محتوا حال هر نوع محتوایی برای فروشگاه اینترنتی تا وب‌سایت‌های آموزش محور نیاز به یک ابزار دارید تا با آن محتوای اولیه خود را تولید کرده و پس از آن به وب سایت خود منتقل کنید. همه مقاله ای که در حال حاضر در حال مطالعه  هستید در نرم‌افزار این نوشته شده و پس از آن به سایت منتقل شده است.

کاربرد نرم افزار Word به این چند موردی که گفته شد، ختم نمی‌شود. و باید بدانید ورد یک نرم افزار همه فن حریف است که همۀ اقشار به آن نیاز خواهند داشت. پس بهتر است همین الان کار با Word را بیاموزید. برای یادگیری این ابزار با استفاده از کلمه کلیدی " یادگیری نرم‌افزار Word " اقدام به یادگیری آن در سطح متوسط کنید.

 •       گروه نرم‌افزاری شرکت ادوبی (َAdobe Software Group):

احتمالاً شما حداقل یک بار از یکی از نرم‌افزارهای شرکت ادوبی استفاده کرده‌اید و اگر این طور نیست و احتمالاً در آینده به عنوان مدیر کسب و کار اینترنتی باید از 80% نرم‌افزارهای این شرکت استفاده کنید. استفاده از این نرم‌افزارها زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما می‌خواهید به محتوای کسب و کار خود احساس جدیدی ببخشید. زمانی که می خواید مقالات را قالب متن خارج کنید و تصویر، صوت و ویدئو های جذاب را به آنها اضافه کنید. البته زمانی که اسم نرم‌افزارهای گرافیکی و تدوین به میان می‌آید بسیاری متصور می‌شوند که این نرم‌افزارها برای متخصصین آنهاست و هر کسی نباید آنها را یاد بگیرد. البته که این تصور تا حدود بسیار زیادی صحیح است. اما یادگیری نرم‌افزار ها در حدی که در شعبه اینترنتی برای شما آورده‌شده کافیست و با همین میزان شما می‌توانید کارهای خارق‌العاده‌ای را با این نرم‌افزار انجام دهید. در ادامه به معرفی نرم‌افزارهایی که مورد نیاز یک مدیر کسب و کار اینترنتی است می‌پردازیم :

 نرم افزار افتر افکت (After Effect) :

این روزها شاید نام افترافکت را به دلیل رواج انیمیشن‌های ارزان‌قیمت تبلیغاتی شنیده باشید.

افترافکت یک نرم‌افزار است و کاربرد افترافکت در ساخت جلوه‌های تصویری، موشن گرافیک و تلفیق لایه‌ها است که متعلق به شرکت ادوبی سازنده نرم‌افزار معروف فتوشاپ می باشد، افترافکت شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با فتوشاپ دارد که در مقاله دیگری به آن پرداخت‌شده است. این نرم‌افزار ۲۴ سال پیش در سال ۱۹۹۳ توسط یک شرکت گمنام ابداع شد و دو سال بعد توسط شرکت ادوبی خریداری شد.

افترافکت کاربردهای وسیعی در ساخت فیلم‌های سینمایی، تلویزیونی و تبلیغاتی دارد، از آن برای ساخت انیمیشن، تکنیک حذف پرده سبز (کروماکی)، حذف زوائد تصویر فیلم‌ها، تلفیق چندلایه فیلم، اضافه کردن افکت‌های تصویری به فیلم، تغییر رنگ و غیره کاربرد دارد، که در مقاله جداگانه‌ای در مورد کاربرد افترافکت به آن پرداخته‌شده است. همچنین یک نرم‌افزار ابتدایی نه‌چندان کارآمد برای تدوین فیلم و صدا و تبدیل فرمت‌های ویدیویی به یکدیگر است.

 نرم افزار آدیشن : (Audition)

نرم افزاری بسیار کاربردی ، برای ضبط ، ویرایش و میکس کردن صدا برای ویدیو، پادکست و…، می باشد. همچنین نرم افزار آدیشن ، برنامه ای قدرتمند جهت طراحی جلوه های صوتی و ابزاری پیشرو در صنعت صدا، برای تمیز کردن نویزها و صداهای مزاحم و اضافی از صداهای ضبط شده و بازسازی صوتی است. یک برنامه ویرایش صوتی حرفه ای، که توسط شرکت گروه نرم‌افزاری شرکت ادوبی طراحی شده است.

 نرم افزار فتوشاپ (Photoshop) :

فتوشاپ یک نرم افزار ویرایشگر حرفه ای است و توسط Adobe  توسعه یافته که برای ساخت و ویرایش عکس ها بکار می رود.همه کسانی که با گرافیک کامپیوتری سرو کار دارند ، به نوعی محتاج این نرم افزار ها هستند.

به طور مختصر می‌توان گفت Photoshop ابزاری ست برای همه کسانی که در کامپیوتر با گرافیک ثابت و حتی متحرک سرو کار دارند .

طراحان گرافیک ، ناشرین کتب و مجلات ، چاپخانه ها ، شرکت های تبلیغاتی ، طراحان سایت ، عکاس ها ، نقاشان هنری ، طراحان نرم افزارها ، انیمیشن سازها و …. به فتوشاپ احتیاج دارند . این نرم افزار حرفه ای گرافیک در عصر تکنولوژی امروز یک نرم افزار حساب نمی شود بلکه یک صنعت به شمار می آید.

 نرم افزار پرمیر پرو (Premiere pro) :

پرمیر پرو نرم افزاری محبوب و قدرتمند با امکانات و ابزار فراوان، جهت ویرایش ویدیو می باشد. نرم افزار پرمیر پرو توسط کمپانی معروف Adobe تولید شده است. نرم افزار پرمیر پرو به خاطر داشتن رابط کاربری، یعنی محیط کاری نسبتا آسان ، برای هر کاربری با هر سطح مهارتی ، آماتور یا حرفه ای گزینه کاملا مناسبی برای ویرایش ویدیو می باشد.

 •       وردپرس (Wordpress) :

وردپرس، یک سیستم سایت ساز و پکیج راه انداز وب سایت و وبلاگ (از هر نوع و هر مدل است) که به صورت رایگان شما می توانید آنرا از طریق وب سایت رسمی وردپرس (فارسی یا انگلیسی) دانلود کرده و بر روی فضای اینترنتی خود نصب کنید (فضای اینترنتی همان فضایی است که سایت شما و محتویات آن بر روی آن فضا قرار میگیرد) و سپس وب سایت خود را به طور کامل با جزئیات و امکانات متفاوت و طرح دلخواه بر روی آن راه اندازی کرده و مطالب و بخشهای مختلف سایت را خودتان مدیریت کنید.

 •       ووکامرس (Woocommerce) :

ووکامرس( WooCommerce ) افزونه‌ای رایگاه برای طراحی فروشگاه اینترنتی درون وردپرس است. هرچند ووکامرس در مقایسه با سیستم‌های فروشگاهی مشابه امکانات کمتری دارد، با این حال به دلیل پشتیبانی گسترده از افزونه‌ها و همچنین ترکیب با سیستمی مانند وردپرس میلیون‌ها سایت اینترنتی آن را برای اضافه کردن امکانات فروشگاهی به سایت خود برگزیده‌اند.

ووکامرس از نظر تعداد، اکنون با بیش از ۳۵ درصد، بالاتر از سایر فروشگاه‌سازهای اینترنتی در تجارت الکترونیک به کار رفته است.

امکانات پیش‌فرض ووکامرس تمامی نیازهای ابتدایی و عمومی در ایجاد یک فروشگاه برای فروش فیزیکی یا فروش فایل‌ها و محتواهای دیجیتالی را فراهم می‌کند. امکانات بسیاری نیز با استفاده از افزونه‌های رایگان و تجاری که برای این سیستم توسعه پیدا کرده است، به آن افزوده می‌شوند.

برخی امکانات عمومی ووکامرس به شرح ذیل می‌باشند. همانگونه که گفته شد بسیاری امکانات دیگر نیز با استفاده از افزونه‌های موجود یا برنامه‌نویسی افزونه‌های جدید قابل اضافه شدن به این سیستم هستند:

 •  ایجاد محصولات به تعداد نامحدود
 •  امکان ثبت محصولات دانلودی( مجازی )
 •  تعریف دسته‌بندی‌های محصولات به تعداد نامحدود
 •  ثبت یک محصول در دسته‌بندی‌های مختلف
 • تعریف محصولات مرتبط با هر محصول
 • تعریف گالری تصاویر برای محصولات
 •  بزرگنمایی تصویر محصولات توسط مشتریان
 •  محیط مدیریت آسان و قابل یادگیری در زمان کوتاه
 •  امکانات سیستم‌های مدیریت محتوا برای ثبت مطالب و اخبار به تعداد نامحدود
 •  فرم‌های ارسال اطلاعات مانند فرم تماس با ما
 •  امکان تعریف قوانین مالیاتی مختلف به صورت دلخواه و برای گروه‌های مختلف محصولات
 •  قابلیت درج نظر مشتریان و امتیاز دهی به محصولات
 •  تعریف محصولات ویژه
 •  ایجاد خبرنامه و ارسال آن به مشتریان
 •  نمایش محصولات پربازدید
 •  نمایش آخرین محصولات
 •  نمایش محصولات پرفروش
 •  نمایش تبلیغات در محل‌های مختلف فروشگاه
 •  پشتیبانی از واحدهای پولی متفاوت
 •  تعریف مدیران مختلف برای فروشگاه
 •  امکان جستجوی محصولات به صورت پیشرفته بر اساس ویژگی‌های مختلف محصولات
 •  تعریف ویژگی‌های محصولات به تعداد دلخواه و نامحدود
 • تعریف وزن و حجم محصولات و اثرگذاری آن‌ها در بهای حمل
 •  تعریف سبد کالا برای فروش گروهی چند کالا با یکدیگر
 • انتخاب کالا و اضافه کردن به سبد خرید بدون نیاز به وارد شدن به سایت
 •  ارسال ایمیل و پیامک به مشتری و مدیران سایت در شرایط مختلف
 •  سیستم سازگار با موتورهای جستجو برای نتیجه‌گیری بهینه در سئو
 •  استفاده از انواع سیستم‌های بانکی و پرداخت داخلی و خارجی
 •  تعریف انواع روش‌های حمل

فروشگاه اینترنتی طراحی شده با ووکامرس به دلیل ترکیب شدن با وردپرس، طبیعتا تمامی امکانات وردپرس را نیز در خود دارد. پیاده‌سازی سایت‌هایی که علاوه بر فروشگاه تمرکز زیادی روی محتوا داشته باشند، با استفاده از WooCommerce به خوبی قابل طراحی و برنامه‌نویسی هستند.

 •       دانلود به ازای پرداخت در وردپرس easy digital downloads)) :

در مبحث تجارت الکترونیک و فروش حتما نباید یک فروشگاه اینترنتی داشته باشیم و محصولاتی را ارائه کنیم. بلکه دسته های تجاری دیگری نیز هستند که می توان در آن ها موفق بود. به عنوان نمونه یکی از فعالیت های مفید و کارآمد دانلود به ازای پرداخت در وردپرس برای فایل متنی، ویدئویی، صوتی و… می باشد. این کار در حوزه ی آموزش بسیار موثر است و امروزه نیز بازار کار فوق العاده ای را به خود اختصاص داده است. فقط کافیست کمی هوشمندانه عمل کنید.

 

ابزارهایی که در بالا به معرفی آنها پرداختیم گوشه ای از آنچه که می‌خواهیم در کسب و کار اینترنتی خود از آنها استفاده کنیم می‌باشد. زمانی که کار به راه‌اندازی ساده‌تر و اصولی یک کسب و کار اینترنتی می‌رسد بسیاری از ابزارها دست‌به‌دست هم می‌دهند تا شما بتوانید مدیریت ویژه‌ای بر کسب و کار خود داشته باشید. همان‌طور که متوجه شدید این ابزارها پایانی ندارند و بسته به نوع کسب و کار تغییر می‌کنند. در وب سایت شعبه اینترنتی بسیاری از این ابزارها بررسی شده که می‌توانید از بخش بررسی ابزارهای کاربردی با آنها آشنا شده و استفاده کنید.

 

در جواب این سؤال که چگونه یک کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی کنیم، ما با دو موضوع مهم در بحث راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی مواجه شدیم. البته که این پایان راه نیست و چگونگی راه‌اندازی کسب و کار را و در ادامه همین مقاله پیگیری خواهد شد.

کسب و کار با اینترنتی چه انواعی دارند؟

دیگر مبحث مهم که در راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید مبحث انتخاب حوزه کسب و کار است. اینکه شما در حال حاضر کسب و کاری دارید و محصولاتی را ارائه می‌کنید چیزی از اهمیت این موضوع کم نمی‌کند که باید بدانید محصولات و خدمات خود را در چه قالبی  به مخاطبین کسب‌وکار اینترنتی خود ارائه کنید. به همین دلیل است که ما در این بخش به بررسی انواع کسب و کارهای اینترنتی می‌پردازیم تا شما عزیزان در برنامه‌ریزی‌های آتی خود بتوانید دقیق‌تر و هدفمندتر کسب و کار اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید.

 •       طراحی وب:

یکی از بارزترین کسب و کارهایی که می‌توانید آغاز کنید یک کسب و کار طراحی وب است. شما می‌توانید برای دیگران وب سایت بسیازید. با رشد کسب و کارهای آنلاین، یافتن پروژه در زمینه‌ی طراحی وب کار آسانی است چرا که بسیاری از کسب و کارها می‌خواهند یک وب‌سایت به‌روز و مدرن داشته‌باشند.

 •       طراحی گرافیکی:

آیا استعداد طراحی گرافیک دارید؟ منظور از گرافیک هنر دیجیتالی است که در سرتاسر اینترنت و هر وب‌سایتی یافت می‌شود – به این معنی که درخواست زیادی برای این نوع خدمات وجود دارد. اگر می‌خواهید هنرتان را جهان به اشتراک بگذارید، ارائه‌ی خدمات طراحی گرافیک یک گزینه‌ی عالی است.

 •       نویسندگی:

نگارش آزاد و دیگر شکل‌های نگارش، ستون اینترنت هستند. نه تنها خوانندگان به محتوای موثق نیاز دارند، بلکه صاحبان کسب و کار نیز به دنبال استخدام نویسندگان ماهر هستند. شما می‌توانید با یک جستجوی اینترنتی ساده، پیشنهادهای نویسندگی زیادی در اینترنت پیدا کنید.

 •       ویراستاری:

از آن‌جایی‌که درباره‌ی نویسندگی صحبت کرده‌ایم، می‌خواهیم این نکته را اضافه کنیم که ممکن است ویراستاری نیز یکی از گزینه‌های پیش روی شما باشد. آیا از آن دسته افرادی هستید که با خواندن متون در شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را نقد می‌کنید؟ پس ویراستاری برای شما مناسب است. با افزایش تعداد نویسندگان فضای مجازی، درخواست برای خدمات ویراستاری نیز رو به افزایش است.

 •       فروشگاه اینترنتی:

فروشگاه‌های اینترنتی مانند دیجی‌کالا، گلدتگ و … گزینه‌های خوبی برای شروع یک فروشگاه اینترنتی هستند. شما می‌توانید در این فروشگاها هر نوع جنسی را بفروشید، از تی‌شرت گرفته تا زیورآلات و کفش. اگر محصولی دارید که می‌خواهید آن را بفروشید، همیشه فردی در اینترنت یافت می‌شود که تمایل به خرید آن را داشته باشد.

 •       خدمات صداگذاری:

کتاب‌ها، ویدیوهای یوتیوب، و ویدیوهای فروش، همه نیازمند صداگذاری هستند، شما به راحتی می‌توانید با در اختیار داشتن یک میکروفن خوب و ارتباط اینترنتی این کار را انجام دهید.

 •       مربی‌گری:

افراد زیادی در سرتاسر جهان وجود دارند که به کمک و هدایت نیاز دارند. شما می‌توانید از طریق اینترنت به آن‌ها کمک کنید. از آن‌جا که مربی‌گری در اینترنت به هیچ‌گونه مدرکی نیاز ندارد و قانونی در این زمینه نیست، انقلاب عظیمی در این زمینه رخ داده است. شما می‌توانید از تخصص‌تان استفاده کنید و به دیگران کمک کنید.

 •       مربی‌گری کسب و کار:

آیا تخصص شما به موفقیت کسب و کار افراد کمک می‌کند؟ اگر پاسخ مثبت است پس مربی‌گری کسب و کار می‌تواند گزینه‌ی مناسب شما باشد. درجایی‌که بسیاری از صاحبان کسب و کار با صنعت مورد فعالیت‌شان آشنا هستند، ممکن است به کمک در دیگر زمینه‌های هدایت و مدیریت کسب و کارشان نیاز داشته باشند. بازاریابی، فروش، راهبردهای تحت وب، و غیره. اگر نتایج خوب و تخصص کسب و کاری دارید، می‌توانید از طریق کمک کردن به دیگران در انجام کارهای‌شان درآمدسازی کنید.

 •       بازاریابی پورسانتی:

بازاریابی پورسانتی یعنی فروش محصولات وب‌سایت‌های دیگر. بازاریابی پورسانتی را می‌توان برای بیش از یک سایت انجام داد و درآمد مضاعفی به دست آورد.

 •       دستیاری مجازی:

افراد با انجام کارها و پیگیری مسائل مشکل دارند. یک دستار مجازی می‌تواند در ازای دریافت وجه نسبتا زیادی این کار را انجام دهد. با افزایش تعداد کارآفرینان آنلاین، و با رشد کسب و کارشان، نیازشان به دستار مجازی نیز رو به افزایش است! پاسخ دادن به ایمیل، خدمات مشتریان، و حتی کارهای مربوط به شبکه‌های مجازی، همه‌ی این‌ها جزء کارهایی است که یک دستیار مجازی انجام می‌دهد.

 •       برگزاری دوره‌های آنلاین:

طبق گزارش ارائه شده از سوی فوربس، تحقیقات بازار نشان داده‌است که یادگیری آنلاین در سال ۲۰۱۵ به ۱۰۷ میلیارد دلار رسید. نه تنها فرصت‌های بسیار زیادی برای شما وجود دارد که بتوانید به این فضا وارد شوید، بلکه از این طریق می‌توانید پول زیادی نیز بدست آورید. آیا می‌توانید در حوزه‌ی تخصصی‌تان یک دوره‌ی آنلاین تدارک ببینید؟ مهارت جدیدی به افراد آموزش دهید؟ اگر جواب‌تان مثبت است پس دست به کار شوید.

خواه کتاب الکترونیکی بنویسید یا کتاب فرد دیگری را بفروشید، شما می‌توانید درآمد خوبی از این کار به دست بیاورید. شما می‌توانید از برنامه‌های آنلاینی مانند Lulu.com استفاده کنید و جلد کتاب‌تان را نیز طراحی کنید.

 •       آموزش انلاین:

دانش‌آموزان، دانشجویان، مدیران کسب و کار و... در هر سنی با موضوعاتی مواجه می‌شوند که برای یادگیری‌شان به کمک بیشتری نیاز دارند. شما می‌توانید آن فرد باشید و از طریق اینترنت به آن‌ها کمک کنید. از تخصص‌تان برای کمک به کسانی استفاده کنید که به آن نیاز دارند.

 •       بلاگ نویسی:

بلاگ‌نویسی درب‌های کسب و کار را به روی‌تان باز می‌کند. شما می‌توانید از طریق بلاگ نویسی به نویسندگی آزاد، بازاریابی پورسانتی، و فروش فضای تبلیغاتی سایت‌تان بپردازید، حتی می‌توانید تخصص و خدماتی که می‌توانید ارائه دهید را در این بستر عرضه کنید.

 •       ساخت تبلیغات:

آیا مهارت خاصی در زمینه‌ی تولید تبلیغاتی دارید که برای مردم جذاب هستند؟ شما می‌توانید این خدمت را به مالکان کسب و کار در سراسر دنیا عرضه کنید و به آن‌ها در راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی‌شان کمک کنید. اگر در این کار موفق عمل کنید می‌توانید پول خوبی به دست بیاورید.

 •       مدیریت شبکه‌های اجتماعی:

اگر به فیسبوک، اینستاگرام، و توییتر معتاد هستید، پس چرا برای صرف وقت در این شبکه‌ها به شما پول ندهند؟ اگر می‌توانید محتوای مورد نیاز افراد را تولید کنید و آن را در ترویج‌های کسب وکاری درست دخیل کنید،  می‌توانید پول خوبی از این راه بسازید، زیرا کسب و کارها به دنبال برون‌سپاری این امر به حرفه‌ای‌ها هستند.

 •       مشاوره:

تقریبا تمام صنایع تا حدودی از مشاوران استفاده می‌کنند و بسیاری از آن‌ها به حضور فیزیکی مشاور نیازی ندارند. اگر به تجزیه و تحلیل، بازبینی آن‌چه خوب عمل می‌کند و آن‌چه بد عمل می‌کند علاقه دارید، و می‌توانید در این زمینه بازخورد مناسبی را برای بهتر انجام دادن کارها ارائه دهید، پس دست به کار شوید و به کسب و کارها مشاوره دهید.

 •       عکاسی:

آیا به عکاسی علاقه دارید؟ چرا این علاقه و سرگرمی را به یک گزینه برای کسب درآمد تبدیل نمی‌کنید؟ شما می‌توانید از مناظر عکس بگیرید و عکس‌های‌تان را بفروشید، شما می‌توانید از خانواده‌ها یا کودکان عکس بگیرید و بسته‌های عکس بفروشید، یا این‌که از مجالس و کنفرانس‌ها عکس بگیرید. ساعت کاری‌تان منعطف است، پرداختی خوبی دارد، و کاری را انجام می دهید که به آن علاقه دارید.

 •       ساختن فایل های صوتی :

اگر به انجام دوره‌های آنلاین و بلاگ‌نویسی علاقه ندارید،‌ چرا تولید فایل صوتی را امتحان نمی‌کنید؟ فایل‌های صوتی (پاکست) از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. شما می توانید در هر زمینه‌ای به تولی پادکست بپردازید و از محهارت و تخصص‌تان برای سرگرم کردن یا آموزش شنوندگان استفاده کنید. شما می‌توانید با اسپانسر گرفتن و تبلیغات یا حتی اشتراک گذاری محصول‌تان کسب درآمد کنید.

مواردی که در بالا مطالعه کردید جزو انواع کسب و کارهای اینترنتی هستند که بسیار پرطرفدار بوده و توسط کاربران به راحتی شناسایی می‌شوند. اشکال دیگر از کسب و کارهای اینترنتی نیز وجود دارند که در بخش پادکست ها وب سایت شعبه اینترنتی مورد بررسی قرار گرفتند. اما در صورتی که شما یک کسب و کار در دنیای واقعی دارید می‌توان با استفاده از مواردی که در بالا گفته شد و حوزه کسب و کار خودتان را مشخص کنید.

 

وضعیت کسب و کارهای اینترنتی در ایران چگونه است؟

در حال حاضر کسب و کارها اینترنتی در ایران نوپا هستند و در واقع به صورت کلی کسب درآمد از طریق اینترنت مقوله ای جدید در کشور را به حساب می‌آید. به جز چند فروشگاه فروشگاه اینترنتی و همین‌طور چند وب‌سایت خبری و بلاگی که بازدیدکننده چندصدهزارنفری تا چند میلیون در روز را به خود اختصاص داده‌اند که تعداد آنها نیز انگشت شمار است، باقی کسب و کارها اینترنتی نوپا به حساب می‌آیند و بازدیدکنندکان آنها از چند 1٬000 نفر تا تا چند 10٬000 نفر می‌رسد.

در بررسی‌های به عمل آمده توسط وب سایت شما اینترنتی به طور میانگین از بین فروشگاه‌ها اینترنتی تا وبلاگ ها و وب‌سایت‌های خدماتی عددی بین  17٬000٬000 تومان تا 363٬000٬000 تومان در ماه درآمد حاصل وب سایت ها بوده. البته که مبالغ گفته شده متوسط برآیند کسب و کارهای اینترنتی می‌باشد و ما در حال حاضر چند کسب و کار داریم که مبالغ میلیاردی به در ماه به دست می‌آورند.

در بررسی دیگری میزان علاقه‌مندی کاربران اینترنتی بازدید روزانه از سایت‌های فروشگاهی و بررسی محصولات تخفیف خورده و شگفت‌انگیز است و پس از آن مطالعه نقد و بررسی محصولات می‌باشد. همچنین در وب‌سایت‌های خبری و بلاگی کاربران به دنبال مباحث بحث‌برانگیز روز می‌گردند. این حوادث می‌تواند در هر زمینه‌ای اعم از سیاسی، اجتماعی، تکنولوژی و غیره باشد.

همان‌طوری‌که در بالا گفته شد کسب های و کار اینترنتی در کشور مقوله‌ای جدید به حساب می‌آیند. به همین دلیل فضای رقابتی بسیار بازی در حال حاضر وجود دارد و افراد می‌توانند کسب و کارهای خود را با سرعت بیشتری به سوددهی برسانند. البته همان‌طور که می‌دانید سرعت پیشرفت در فضای مدرن مثل اینترنت بسیار بسیار بیشتر از فضای واقعی ماست به همین دلیل فضای رقابتی سبکی که در حال حاضر در کسب و کار با اینترنت وجود دارد احتمال بسیار زیاد تا هفت سال آینده به فضای سنگین و رقابتی بدل خواهد شد.

در صورتی که می‌خواهید کسب و کار را در اینترنت راه‌اندازی کنید احتمالاً بهترین زمان برای شروع این کار از امروز است.

 

مزایای کسب و کار اینترنتی چیست؟

شاید تا همین چند سال قبل ، راه اندازی کسب و کار و از آن مهم تر بازاریابی و معرفی آن به دیگران، یک کار سخت، زمان بر و طاقت فرسایی بوده است. اما پیشرفت تکنولوژی و بستر فضای مجازی، نه تنها عرصه های نامحدودی را به روی کسانی که می خواهند فعالیت کارآفرینی خود را آغاز کنند گشوده است، بلکه ابزارهای بسیار کاربردی و کم هزینه ای را نیز برای بازاریابی در اختیار کارآفرینان قرار می دهد. به گفته دیگر خود هم هدف است و هم وسیله.

بنابراین فرصت بسیار خوبی ایجاد شده است تا بتوانیم با کمترین هزینه و ریسک و در کمترین زمان، کسب و کار مورد علاقه خود را راه اندازی کنیم و در آن موفق باشیم.

برای استفاده حداکثری از این فرصت به وجود آمده، ابتدا باید آن را خوب بشناسیم. اولین قدم برای شناخت فرصت های فضای مجازی، شناخت مزیت های راه اندازی کسب و کار در فضای مجازی است. بنابراین علاوه بر مزیت های عام کارآفرینی، کارآفرینی اینترنتی  مزایای خاص خود را ارائه می دهد که در اینجا به آنها اشاره می کنم.

 •       شروع کار از همین لحظه

کسب و کارهای عادی و فیزیکی که به آنها آجر و ملات (Bricks and Mortar) نیز گفته می شود، راه اندازی کسب و کار اینترنتی زمان چندانی از شما نمی گیرد. در شرایط یکسان و پس از نهایی شدن طرح کسب و کار ، برای راه اندازی یک کسب و کار عادی شما ابتدا باید زمان زیادی را برای پیدا کردن فضای کاری مناسب احتصاص بدهید و سپس زمانی را برای تغییر دکوراسیون و چیدمان آن محل صرف کنید. باید لوازم اولیه ای را تهیه کنید و موارد بسیاری دیگر را اجرا کنید. بنابراین نه تنها شروع به کار فرایندی زمان بر است، بلکه بعد از آن نیز زمان زیادی برای عملیاتی شدن کسب و کار تا رسیدن به فروش باید صرف کنید. در صورتی که می توانید کارآفرینی اینترنتی را از منزل خود آغاز کنید. همینطور می توانید دامنه و هاست خود را در چند دقیقه تهیه کنید. می توانید با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا، در عرض چند ساعت یک وبسایت اینترنتی با امکانات و ظاهری اختصاصی باب میل خود داشته باشید. بنابراین شما می توانید به سرعت ایده های خود را در چهارچوب کسب و کار اینترنتی به واقعیت تبدیل کنید.

علاوه بر اینها چرخه تولید محصولات نیز می تواند بسیار کوتاه تر باشد. شما با تولید محصولات الکترونیکی، مجازی و یا دانلودی (که زمان زیادی از شما نمی گیرند) و قرار دادن آن در سایت برای فروش می توانید فاصله ایده تا محصول ، محصول تا فروش و فروش تا درآمد را به کمترین زمان ممکن کاهش دهید.

 

 •       هزینه بسیار پائین راه اندازی کسب و کار اینترنتی

برای بسیاری از مشاغل، مکان مناسب فعالیت باید حتماً دارای ویژگی های خاصی باشد. به عنوان مثال یک مغازه فروش البسه به احتمال زیاد در یک کوچه محلی شانس چندانی برای موفقیت ندارد (در شرایط عادی و بدون استفاده از ابزارهای بازاریابی اینترنتی)، چراکه افراد کمی از جلوی مغازه او گذر می کنند. بنابراین اگر صاحب آن کسب و کار بخواهید کار خود را ارتقاء دهد باید در مکانی پر تردد تر فضای کاری خود را شکل دهد. تهیه یک ملک تجاری (چه رهن و اجاره و چه خرید در مراحل بعدی) در این حالت بسیار گران قیمت خواهد بود. همچنین هزینه فراوانی برای تجهیز این مکان نیز باید صرف شود.

در مقابل شما می توانید با حداقل ۵ هزار تومان دامنه سایت خود را تهیه کنید (برای دامنه های با پسوند ir.) همینطور می توانید با قیمت های بسیار نازل (یا حتی رایگان برای شروع کار) هاست خود را اجاره کنید، می توانید با کمی تحقیق در اینترنت و مطالعه مطالب و دیدن فیلم های آموزشی رایگان، سایتتان را خودتان راه اندازی کنید ( بدون نیاز به دانش برنامه نویسی و با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا رایگان یا همان سایت سازها).

می توانید کارآفرینی در منزل را تجربه کنید. بنابراین نیاز ندارید برای تهیه لوازم هزینه کنید. می توانید به جای آنکه فضایی را آماده کنید تا مردم وارد آن شوند و از محصولات موجود خرید کنند، فضای مجازی را ایجاد کنید تا مشتریان با حضور در وبسایت اینترنتی شما خرید کنند و شما نیز سفارشهای آنها را برایشان ارسال کنید.

می توانید برای شروع به جای انباشت محصولات در یک ملک تجاری (که هزینه زیاد و چند جانبه برای شما دارد)، نمونه ای از آنها تهیه کنید و با تولید محتوای آموزشی و توضیحاتی جذاب در قالبهای مقاله، فیلم و فایل صوتی، آنها را در سایت خود نشر بدهید. سپس با انجام هر فروش، خودتان محصول را تهیه کنید و برای مشتری ارسال کنید. اینگونه ریسک و هزینه شروع کار بسیار پائین است. این کار را ادامه دهید تا قدرت مالی افزایش بیابد و محصولات را به صورت انبوه تهیه کنید. اگر خوب کار کنید، همین دامنه چند هزار تومانی، می تواند در آینده برابری قیمتی با املاک تجاری چند ملیارد تومانی داشته باشد.

 •       بازاریابی اینترنتی قدرتمند

یکی از مهم ترین مزایای کسب و کار اینترنتی امکان استفاده فراوان از بازاریابی اینترنتی است. امروزه بازاریابی اینترنتی به عنوان ابزاری قدرتمند برای موفقیت کسب و کارها، فرصت های فراوانی را به آنها ارائه می دهد. این بخش به قدری مهم و جامع هست که می توانم مزایای آن را به بخش های کوچکتر تقسیم کنم.

استفاده از روش ها و ابزارهای بازاریابی اینترنتی در مقابل بازاریابی آفلاین بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. شما می توانید به صورت رایگان یا با چند ده هزار تومان فعالیت بازاریابی خود اعم از ایمیل مارکتینگ، تبلیغات بنری، تبلیغات لینکی ، تبلیغات کلیکی ، رپورتاژ آگهی و … را آغاز کنید. حتی می توانید از ابزار قدرتمند رسانه های اجتماعی موبایلی و وبسایتی تا حدود زیادی به صورت رایگان استفاده کنید.

در مقابل کوچکترین تبلیغات آفلاین اعم از چاپ تراکت ، تبلیغ در انواع روزنامه و مجلات و … می تواند هزینه های چندین برابری بازاریابی آنلاین داشته باشد. حال تبلیغات در رسانه های جمعی مانند رادیو و تلوزیون و شبکه های ماهواره ی جای خود را دارند.

 •       ارزیابی آسان

شما در بازاریابی آفلاین نمی توانید به راحتی متوجه شوید که هزینه ای که برای هر تبلیغ انجام داده اید، چه مقداری بارخورد برای شما ایجاد کرده است. تبلیغات شما چند بار بازدید شده اند. اثر گذاری خوبی داشته اند یا خیر. تنها ابزاری که دارید حدس و گمان خودتان است و مقداری اطلاعات پرداکنده از بازخوردها.

اما با ابزارهای بازاریابی آنلاین می توانید به صورت دقیق مشاهده کنید که هر کدام از کمپین های بازاریابی شما چه بازخورد و اثری ایجاد کرده اند. چه افرادی از چه وردوی هایی به چه صفحاتی از سایت شما وارد شده اند، به چه صفحات دیگری رفته اند، چقدر زمان در سایت شما صرف کردند، کدام مطالب برایشان جذابیت بیشتری داشته است، روی چه لینک هایی کلیک کرده اند و …. این ارزیابی ها به شما امکان می دهند که دائماً بتوانید فعالیت های بازاریابی خود را بهینه تر کنید. تمام این موارد و موارد بسیاری دیگر، به صورت رایگان، لحظه ای و کاملاً دقیق قابل گزارش گیری است.

 •       بازاریابی هدفمند و هوشمند

شما در بازاریابی آفلاین تبلیغی را انجام می دهید، مثلاً بیلبوردی را سفارش می دهید یا در روزنامه مطلبی را چاپ می کنید. از آن به بعد دیگر کنترل و نظارتی چندانی ندارید که چه بازار هدفی آنها را مشاهده کنند. اما در بازاریابی دیجیتالی شما دقیقاً می توانید مشخص کنید که چه مطالبی را چه کسانی مشاهده کنند. به عنوان مثال برای ارسال ایمیل می توانید گروه های مختلفی از انواع مشتریان و افراد علاقه مند داشته باشید و برای هر نوع محصول یا خبر، ایمیلی را برای گروهی خاص ارسال کنید.

علاوه بر آن در بازاریابی آفلاین افراد هر لحظه ای ممکن است تبلیغات شما را ببنید. در اکثریت مطلق موارد در لحظه دیدن تبلیغ هیچ نیازی به محصولات شما ندارند. زمانی که به محصولات شما نیاز داشته باشند نیز تبلیغ شما را فراموش کرده اند. خیلی به ندرت خلاف این اتفاق می افتد. بنابراین بخش بزرگی از بودجه بازاریابی شما به هدر رفته است. در مقابل شما با تولید محتوا مناسب، افرادی را که خودشان در همان لحظه مورد نیاز به دنبال مطلب خاصی می گردند جذب می کنید و می توانید محصولات یا خدمات خود را به آنها معرفی کنید.

 •       کارایی بازاریابی اینترنتی

امروزه میزان استفاده شرکت های بزرگ از بازاریابی اینترنتی از نسبت میزان بازاریابی آفلاین پیشی گرفته است. از جمله دلایل آن علاوه بر مقرون به صرفه بودن و قابل ارزیابی بودن و هوشمند بودن بهره وری بالای بازاریابی اینترنتی است. استفاده از ابزارهای بازاریابی اینترنتی، بیشترین برگشت سرمایه را برای شرکتها به ارمغان دارد. به عنوان مثال طبق آماری که برای شرکت های آمریکایی ارائه شده، به طور متوسط برای هر دلاری که شرکت صرف ایمیل مارکتینگ می کند، بیت ۴۰ تا ۵۰ دلار فروش ایجاد می شود.

 •       فروشگاهی که هرگز تعطیل نمی شود

ساعات کار شما در کسب و کار های عادی محدود است. به تبع در زمانی که کاری انجام نمی دهید درآمدی نیز ندارید. اما داشتن یک کسب و کار اینترنتی پتانسیل فروش و درآمد نامحدود را به شما هدیه می دهد. در ساعتی از شبانه روز که هیچ کسب و کاری باز نیست، سایت شما می تواند فروش ایجاد کند. جالب است بدانید بیشترین آمار بازدید و خرید از سایتها و کسب و کارهای اینترنتی در ایران بین ۱۰ شب تا ۱ بامداد است.

می توانید روز بعد از خرید محصولات سفارش داده شده را ارسال نمائید. یا اینکه اگر محصولات مجازی و دانلودی برای فروش دارید دیگر حتی نیاز به این کار هم نیست.

 •       فرایند های خودکار

در کسب و کارهای عادی زمان بسیاری به اجرای امور تکراری و اجتناب ناپذیر اختصاص داده می شود. به عنوان مثال صدور فاکتور فروش، راهنمایی مشتریان و برای هر مشتری یکبار به صورت کامل، پاسخ به سوالات متداول ، حسابداری و…  . در مقابل در کسب و کار اینترنتی بسیاری از این موارد به صورت کاملاً خودکار توسط سایت شما انجام می شود. به عنوان مثال با عضویت هر نفر در سایت پیام خودش آمدگویی و هدیه ای برای او ارسال شود. بعد از عضویت شخص به طور منظم و در فواصل زمانی تعیین شده، ایمیلهایی با متون تعیین شده برای او ارسال شود، بعد از خرید می توانید فاکتورش را در لحظه در ایمیل خود دریافت کند و با پیامک از وضعیت آن آگاه شود. می توانید آموزش هایی را برای فرایند های خرید و پاسخ به سوالات متدامل مشتریان در سایت قرار دهید و … . این امکانات هزینه های عملیاتی و اجرایی شما را در طول زمان بسیار پائین می آورند و زمان زیادی را برای شما آزاد می کنند.

 •       تغییرات سریع و راحت در کسب و کار

با داشتن کسب و کار اینترنتی شما همواره به راحتی می توانید تغییرات دلخوه خود را اعمال کنید. به عنوان مثال تکنولوژی که استفاده می کنید را تغییر دهید، ظاهر سایت خود را تغییر دهید، فرایندهای کسب و کار و بازاریابی را دائماً تغییر داده و بهبود دهید و … . اعمال این تغییرات در بسیاری از موارد مانع کسب درآمد شما نیز نمی شوند. شما می توانید تغییرات را به صورت آزمایشی بر روی یک دامنه دیگر یا لوکال هاست خود انجام دهید و پس از نهایی شدن، آنها را بر روی دامنه اصلی خود اعمال کنید.

اما در کسب و کارهای عادی، کوچکترین تغییرات برای شما بسیار هزینه بردار خواهند بود. تغییرات دکوراسیون، چیدمان محصولات و … می توانند بسیار زمان بر باشند و شما را نیز از کسب درآمد بازدارند. تغییر آدرس و محل کسب و کار نیز در بسیاری از موارد می تواند مصیبت بار باشد.

بنابراین شما انعطاف پذیری و چابکی لازم برای استفاده از فرصت ها را نخواهید داشت و فعالیت های شما در یک چهارچوب مشخص محدود می شوند.

 •       شبکه گسترده همکاران

داشتن شبکه گسترده همکاران یکی از مزیت های رقابتی و عامل مهمی در پیشرفت هر کسب و کار است. ساخت ارتباط، حفظ و نگهداری و همین طور ارتقاء روابط شبکه همکاران فعالیتی اساسی است که باید در هر کسب و کار صورت بگیرید. این کار در کسب و کارهای اینترنتی با سهولت و محدوده عمل بیشتری انجام می شود. به عنوان مثال تعداد زیادی از سایت های همکاران می توانند به شما لینک بدهند و شما و مطالبتان را به مخاطبان خود معرفی کنند. می توانند محصولات شما را به صورت مجزا یا در قالب بسته های محصولات خود به فروش بگذارند. یا اینکه می توانند به صورت Affiliate marketin  برای سایت شما بازدید کننده و مشتری ارسال کنند.

در این حالت بعد از ورود هر بازدید کننده ، اطلاعات آی پی او ذخیره شده و در صورت خرید آن شخص از شما حتی تا مدتها بعد، شما تشخیص می دهید که این مشتری از طریق چه سایتی اولین بار با شما آشنا شده است. بدین ترتیب می توانید به سایت معرف پورسانت بدهید و با تمام سایتهایی که شما را معرفی می کنند رابطه مالی دقیق داشته باشید. این کار انگیزه سایتها و کسب و کارهای اینترنتی دیگر را برای همکاری با شما افزایش می دهد. بدیهی است که انجام این نوع بازاریابی در کسب و کارهای عادی در این مقیاس غیر ممکن است.

 •       گرایش عمومی مردم

در گذشته مردم راه جایگزینی برای خرید و انجام کارهای تجاری به صورت مستقیم و رو در رو نداشتند. با ظهور اینترنت و کسب و کارهای اینترنتی، در یک دوره میانی و گذار، ابهام در استفاده از این تکنولوژی برای مردم وجود داشت. عده ای آن را امن نمی دانستند، خرید اینترنتی برای عده ای ترسناک و سخت بود، افراد بسیار به خرید اینترنتی اعتماد نداشتند، امکانات و زیر ساختهای لازم مانند درگاهای بانکی و … برای فروشگاه های اینترنتی بسیار محدود بودند و از همه مهم تر مردم خرید را به صورت فیزیکی دوست داشتند. فرایند خرید برای آنها علاوه بر تهیه محصول مورد نظر، تفریح، تعامل اجتماعی با دوستان، ورزش و پیاده روی، تنوع در برنامه زندگی و بسیار موارد دیگر به حساب می آمد.

اما امروز با نبود زمان به اندازه کافی؛ ترافیک شدید در شهرهای بزرگ برای رفت و آمد؛ نبود تنوع محصولات در تمامی شهرها؛ امکان مقایسه بسیار محدود محصولات در حالت حضور در مغاره ها؛ وجود امکانات، زیرساخت ها و تضمین های لازم برای اعتماد از صحت فرایند های خرید اینترنتی و بسیار موارد دیگر، اقبال مردم به خرید های اینترنتی را افزایش داده است. علاوه بر این گشت و گذار در فضای مجاری، خواندن نظرات دیگران، مقایسه راحت میان محصولات، دیدن سایتها و پیشنهادات متنوع و … فرایند خرید اینترنتی را برای بسیاری به فعالیتی لذت بخش تر از خرید به صورت عادی تبدیل کرده است. اگر در گذشته خرید اینترنتی لوکس بوده است، امروزه یک امر ضروری است. این تغییر روند می تواند تبدیل به یکی از مزایای کسب و کار اینترنتی باشد.

 •       افزایش زمان مفید در طول روز

شما با کارآفرینی اینترنتی و مدیریت زمان صحیح، وقت آزاد زیادی در اختیار خواهید داشت. چرا که مجبور نخواهید بود هر روز برای رفتن به محل کار خود در خیابانها تردد کنید. زمانی را برای حاضر شدن برای رفتن به کار اختصاص نخواهید داد. از برخوردها و تعاملات زمان گیر و ناخواسته دور خواهید بود و از همه مهمتر خستگی برگشت از محل کار به خانه را در پایان روز نخواهید داشت. برای بسیاری هم ناراحتی از آنکه فردا و فرداها نیز باید این فرایند را تکرار کنند!

یک مثال ساده: اگر به طور متوسط روزانه ۲ ساعت در موارد بالا صرف شود، شما سالیانه حدود ۶۰۰ ساعت از مفید ترین ساعات خود را به هدر می دهید. در این ۶۰۰ ساعت می توانید زبان جدید بیاموزید، می توانید نواختن یک ساز موسیقی را فرا بگیرید، میتوانید حداقل ۱۰۰ کتاب بخوانید، می توانید ۳۰۰ فیلم عالی ببینید، می توانید ورزش کنید ، می توانید بیشتر در کنار خانواده و عزیزانتان باشید و از بودن با آنها لذت ببرید ، می توانید هر سال بر یک مهارت جدید مسلط شوید و بسیار کارهای دیگر که در شرایط عادی به علت کمبود نمی توانید انجام دهید.

به این ترتیب با استفاده صحیح از این زمان ها می توانید هم در حرفه خود به یک شخص بدون رقیب تبدیل شوید و هم کیفیت زندگی خود را به شدت افزایش دهید.

امروزه یکی از اخبار ثابت مشکلات زیست محیطی و از جمله مهمترین آنها آلودگی هوا در شهرهای بزرگ است. یکی از مزایای کسب و کار اینترنتی که شاید کمتر به چشم بیاید کمک به محیط زیست است. با کارآفرینی در منزل و اداره کسب و کار اینترنتی، نه تنها زمان و هزینه زیادی را در ترافیک از دست نمی دهید، بلکه با بزرگ اندیشی می توانید به کم کردن آلودگی هوا نیز کمک کنید.

 •       اداره همزمان چند کسب و کار

یکی از بهترین مزایای کسب و کار اینترنتی این است که شما محدود و مجبور به اداره یک کسب و کار نخواهید بود. بعد از رشد کسب و کار اینترنتیتان، شما می توانید کسب و کار خود را گسترش دهید و یا کسب و کارهای جدیدی راه اندازی کنید. برخی از دلایل این توانایی عبارتند از :

شما به کلی ترین اصول کارآفرینی و  کارآفرینی اینترنتی مسلط شدید و با کمی تغییر متناسب با هر بازار، می توانید آنها را در کسب و کارهای دیگر به کار بگیرید.

خودکار بودن بسیاری از فرایند ها به شما این امکان را می دهد که بتوانید زمان بیشتری را در اختیار داشته باشید.

بسیاری از کسب و کارهای با ارائه محصولات دانلودی و مجازی فعالیت می کنند. شما با هر بار تولید این محصولات مدتهای زیادی می توانید کسب درآمد نمائید.

شما می نوانید با داشتن ۳ یا ۴ همکار آموزش دیده، چندین کسب و کار فوق العاده را در آن واحد اداره کنید.

برخلاف کسب و کارهای عادی ، امکانات و زیرساخت های کسب و کارهای اینترنتی مشترک هستند. شما در یک ملک نمی توانید چندین شغل را به صورت همزمان داشته باشید. این کار بازدهی را پائین می آورد و اغتشاش و سردرگمی به وجود می آورد. اما در مقابل می توانید با داشتن چندین دامنه مجزا، چندین کسب و کار اینترنتی را بدون مشکل هدایت کنید.

می توان گفت که مزایای کسب و کار اینترنتی بسیار فراوان و بیشتر از مطالب ذکر شده در این مقاله است. بنابراین اگر تا کنون اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی نکرده اید، می توانید با کمترین ریسک و هزینه و در سریع ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید و از تمام مزایای کسب و کار اینترنتی لذت ببرید.

مشکلات و موانع کسب و کار اینترنتی چیست؟

پیدا کردن موانع کسب و کارهای اینترنتی بسیار مهم است زیرا از این طریق می توان برای رفع این موانع و حل مشکلات موجود تلاش کرد.

کسب و کارهای اینترنتی با موانعی رو به رو هستند که تا رفع نشوند رشد آنها امکان پذیر نخواهد بود. استارت‌آپ‌ها یا به تعبیری کسب و کارهای اینترنتی امروزه نقش بسیار مهمی در اقتصاد جهانی ایفا می‌کنند به طوری که با نگاهی به عملکرد برخی از استارت‌آپ‌های موفق متوجه تاثیر زیاد آنها در اقتصاد کشورها نیز خواهیم بود.

در اینجا قصد داریم به بررسی موانع رشد کسب و کارهای اینترنتی بپردازیم. برای اینکه کسب و کارهای اینترنتی توانایی رشد و توسعه را داشته باشند، لازم است تا این موانع از پیش پای آنها برداشته شود.

 •       نیاز به سرمایه زیاد

به نظر می رسد که یکی از موانع رشد کسب و کارهای اینترنتی در ابتدای کار، نیاز به سرمایه‌ی زیاد باشد که البته در ابتدا چنین نیست. ولی استارتاپ ها در ادامه‌ی راه مطمئنا به سرمایه زیاد نیاز خواهند داشت. البته راه هایی نیز برای جذب سرمایه وجود دارد ولی لازم است تا آن اسارتاپ در ابتدا عملکرد موفقی داشته باشد.

 •       نداشتن اطلاعات کافی

بسیاری از افراد در دنیا وجود دارند که ایده ی آنها جالب است اما چون اطلاعات کافی ندارند نمی دانند که باید کار خود را از کجا شروع کنند. بنابراین نداشتن اطلاعات کافی نیز می تواند یکی از موانع رشد کسب و کارهای اینترنتی باشد. پس مطالعه و کمک گرفتن از سایر افراد می تواند تا حد زیادی به رفع این مشکل کمک کند.

 •       وجود ترس برای شرع کار

ترس یکی دیگر از موانع رشد کسب و کارهای اینترنتی است. بسیاری از افراد حتی قبل از آنکه کوچک‌ترین تلاش یا حرکتی برای شروع کسب و کار خود داشته باشند، از قرار گرفتن در مسیر می ترسند. ترس های مختلفی از جمله، ترس از شکست، ترس از پیدا نکردن سرمایه و … افراد بسیاری را از شروع کسب و کار باز می دارد. بهتر است در این زمینه دقیقا نوع ترس مشخص شود.

 •       عدم آشنایی با مسیر کسب و کار

بسیاری از افراد چون با مسیر کسب و کار آشنایی کافی ندارند که با تکیه بر ایده خود شروع به راه اندازی کسب و کار اینترنتی می کنند و در ادامه راه به دلیل عدم آشنایی با مسیری که باید طی شود به مشکل برمی‌خورند و با شکست مواجه می شوند. بنابراین فقط داشتن ایده کافی نیست و به دست آوردن اطلاعات کافی از مسیر هم مهم است.

 

برای آشنایی با مسیر کسب و کار خود باید مطالعات و تحقیقات زیادی انجام گیرد و بر اساس تجارب و اطلاعاتی که به دست می آید برنامه مدون و دقیقی تنظیم کرد.

همچنین در کنار مواردی که در بالا گفته شد موانع دیگری نیز وجود دارد که با پیشرفت تکنولوژی و افزایش درخواست‌ها در کشور و اين موضوعات به سرعت در حال برطرف شدن اند. چند مورد را در پایین مطالعه کنید:

 •       غير حضوري بودن معامله:

مشتري و فروشنده همديگر را نمي بينند اين امر مي تواند باعث به وجود آمد سوتفاهم شود. بنابراين در زمان هايي كه مذاكرات حضوري و چهره به چهره مهم است يا امتحان و لمس كالا ضروري است، مجازي بودن اين نوع كسب و كار يك مانع است.

 •       امنيت:

هنوز بسياري به اينترنت و اين نوع كسب وكارها اطمينان ندارند و ترجيه مي دهند كه معاملات مهم را حضوري انجام دهند. امكان نفوذ به سايت ها و تغيير يا ربودن اطلاعات آنها وجود دارد. تعيين هويت افراد از پشت سيستم كار ساده اي نيست. و همه اينها مي تواند در كسب و كار تاثير گزار باشد.

 •       موارد حقوقي:

مسايل قانوني و حقوقي معاملات اينترنتي، اختلافات و جرايمي كه در اين حوزه مي تواند به وجود مي آيند هنوز نوپا  هستند از اين رو خلاء ها و كاستي هايي وجود دارد.

 •       موارد فني:

زير ساختهاي اينترنت در حال توسعه هستند. مشكلات مخابراتي مي تواند بر روي كسب و كار شما به شدت تاثير گزار باشد. اگر به هر دليلي اينترنت مختل يا كند شود مشتريان شما از دسترسي به شما محروم خواهند شد.

 •       تبادل پول و خدمات:

دريافت پول و تحويل كالا يا حتي خدمات مي تواند يكي از موانع كسب و كارهاي اينترنتي باشد.

 

چگونه یک کسب و کار اینترنتی موفق داشته باشیم؟

همه ما علاقه داریم که در زمان راه‌اندازی کسب و کار بتوانیم با موفقیت به اهداف مختلف خود برسیم. اما برای موفقیت در یک کسب و کار، متغیرهای زیادی وجود دارد که با دانستن این متغیرها می‌توانیم از آنها اجتناب کنیم. در کل این متغیرها به سه بخش اساسی تقسیم می‌شوند.

 •       خصوصیت‌های فردی شخص تأسیس کننده کسب و کار اینترنتی
 •       حوزه فعالیت کسب و کار اینترنتی
 •       مخاطبان هدف کسب و کار اینترنتی

 

 • خصوصیت‌های فردی:

شخصی که می‌خواهد کسب و کار اینترنتی خود را تأسیس کند باید ویژگی‌هایی را در خود نهادینه کند. این ویژگی‌ها کاملاً اکتسابی است و ارتباط با خصوصیت‌های مادرزادی افراد ندارد. در زیر ویژگی‌هایی را با هم و برمی‌شماریم :

 •       صبر و حوصله :

یکی از مهم‌ترین خصوصیت‌های افراد کارآفرین صبر بسیار زیاد است. این افراد در برابر مشکلات و موانع، کندی در مراحل تأسیس کسب و کار، مشکلاتی که در تیم ورک ها به وجود می‌آیدو... کاملاً استوار هستند و با صبر و حوصله آنها را رفع می‌کنند.

 •       کمال‌گرایی :

خصوصیت بسیار مهم دیگر عدم اعمال کمال‌گرایی در کسب و کار است. یکی از موانع مهم در راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی به تکامل رساندن تمام موارد مهم و غیر مهم می‌باشد. کارآفرینان اینترنتی به بهبود فرایندها اعتقاد دارند. آن یک هدف مشخص را برای خود انتخاب می‌کنند و برای مدتی طولانی سعی می‌کنم تا به آن هدف نزدیک و نزدیک‌تر شوند. در صورتی که فردی کمال‌گرا هستید پیشنهاد ما به شما این است که اول از همه این مورد را به کنترل خود در بیاورید. کمال‌گرایی مرداب کارآفرینان اینترنتی است.

 •       تفکر خارج از جعبه:

Think out of the box یکی دیگر است خصوصیت‌های مهم کارآفرینان اینترنتی است. منظور از تفکر خارج از جعبه آن است که کارآفرین بتواند از سیستم‌های روتین موجود در جامعه خود و تفکرات مخاطبین هدف به ایده‌پردازی و اجرای آن بپردازد. این مورد به کارآفرینی اینترنتی کمک می‌کند تا بتواند در کنار رشد و پیشرفت کسب و کار اینترنتی بر رقبای خود نیز پیروز شود. توانایی تفکر خارج از جعبه نیز اکتسابی است و با تمرینات مختلف می‌توان با آن دست یافت.

موارد دیگری درباره خصوصیت‌های فردی کارآفرینان اینترنت وجود دارد که در مقاله‌ای دیگر بررسی آنها به پرداخته‌ایم.

حوزه فعالیت کسب و کار اینترنتی :

مورد دیگری که می‌تواند در موفقیت یا عدم موفقیت یک کسب‌وکار و اینترنتی اثر بگذارد انتخاب درست حوزه فعالیت کسب و کار اینترنتی است. کارآفرینان اینترنتی باید این موضوع توجه داشته باشند که حوزه فعالیت خود را چگونه انتخاب کنند تا بتوانند به خوبی از پس شرایطی که در آن حوزه وجود دارد فائق آیند. برای مثال امکان دارد ما حوزه ای را انتخاب کنیم که مطمئن باشیم موفقیت‌های بسیار بزرگی در پس آن وجود دارد. اما ممکن است این حوزه نیازمند بودجه قابل توجهی برای شروع فعالیت یا حتی نیازمند یک تیم قوی باشد. تأمین بودجه یا تشکیل یک تیم در شروع کار بخصوص برای کسانی که اولین کارآفرینی خود را انجام می‌دهند می‌توانند مشکل باشد.

انتخاب درست حوزه فعالیت یعنی شروع کوچک تا رسیدن به بزرگ‌ترین اهداف، این مورد را هرگز فراموش نکنید.

در مورد روش‌های انتخاب درست حوزه فعالیت کسب و کار اینترنتی بررسی‌هایی کامل‌تر در مقالات مختلف وبسایت شعبه اینترنتی موجود می‌باشد که می‌توانید به مطالعه آنها بپردازید.

مخاطبان هدف کسب و کار اینترنتی:

در نهایت با ایجاد خصوصیت‌های فردی یک کارآفرین اینترنتی و انتخاب درست حوزه فعالیت حال زمان آن است که مشتریان خود را بهتر بشناسیم. در واقع ما تمام این موارد که در این مقاله و مقالات دیگر به آنها اشاره می‌کنیم در نهایت قرار است کسب و کار اینترنتی یمان را به درستی به مخاطب هدف ما نشان دهد. اما مقداری باید روی کلمه "درستی" بیشتر متمرکز شویم و این سؤال را از خود بپرسیم که درست از نگاه چه افرادی؟

بگذارید با مثالی بیشتر توضیح دهم:

فرض کنید که مخاطبین هدف یک کسب و کار اینترنتی در زمینه بازاریابی، جوانان هستند. بهتر است نحوه صحبت کردن وب سایت با این مخاطبین به صورت کتابی باشد یا آکادمیک و یا محاوره‌ای ساده یا به قول معروف کوچه بازاری؟

احتمالاً در حال حاضر جوابی را در ذهن خود آماده کرده‌اید. اما قبل از پاسخ به این سؤال باید از خودتان بپرسید که دقیقاً عامه جوانان کشور که اینجا ایران را مد نظر می‌گیریم در ارتباطات دوستانه و رسمی خود چگونه صحبت می‌کنند؟

اگر ما عامه جوانان کشور را از فیلتر افرادی که بیش از چهار ساعت از زمان خود را در اینترنت می‌گذرانند، یک برآیند ایجاد کنیم متوجه می‌شویم که اکثر این افراد حداقل تا مقطع کارشناسی پیش رفتند. پس می‌توانیم به صورت آکادمیک با این افراد گفته کنیم.

البته که شناسایی درست مخاطبین هدف در کسب و کار اینترنتی فقط منتهی به نحوه گفت  و گو نمی‌شود و ما در تولید محصولات رنگ بندی وب سایت و... از آنها استفاده می‌نماییم.

برای آشنایی بیشتر با نحوه انتخاب درست مخاطبین هدف حوزه کسب و کار اینترنتی می‌توانید مقالات منتشرشده در این زمینه را مطالعه بفرمایید.

مواردی که در بالا گفته شد گوشه‌ای از روش‌های موفقیت و کسب و کار اینترنتی است و شما می‌توانید برای یادگیری بیشتر این مبحث به آکادمی آموزش شعبه اینترنتی مراجعه فرمایید

 

آیا کسب و کار اینترنتی مجوز می‌خواهد؟

برای جواب به سوال آیا فروشگاه اینترنتی نیاز به مجوز دارد یا خیر باید بگم در ابتدا خیر، چون خیلی از فروشگاه های اینترنتی هستند که چندین ساله که فعالیت میکنند و به درآمدهای عالی رسیده اند اما هیچ گونه مجوزی نگرفته اند. خب چرا ما باید مجوز بگیریم؟ دوستان عزیز وقتی شما یک سایت یا فروشگاه دارید و میخواهید از طریق این سایت یا فروشگاه آنلاین به درآمد برسید برای اینکه مشتری به شما اعتماد کند و بین کاربران مورد اعتماد قرار بگیرید با مجوزهای فعالیت رو داشته باشید. پس برای اعتماد و فروش نیاز به مجوزهای مربوطه هستید.

انواع مجوز برای فروشگاه اینترنتی

 •       مجوزهای عمومی کسب و کار اینترنتی
 •       مجوزهای اختصاصی کسب و کار اینترنتی

مجوزهای عمومی کسب و کار اینترنتی:

یک مجوز برای تمام کسب و کارهای آنلاین نیاز است با نام نماد اعتماد الکترونیکی، که باید تمام فروشگاه ها و کسب و کارهای آنلاین داشته باشند. اصلا هم ربطی ندارد کسب و کار شما چی هستش این یک نماد و مجوز عمومی است. وقتی شما این نماد رو دریافت می کنید باید در سایت خود قرار دهید. نماد اعتماد الکترونیکی مثل تصویر زیر می باشد.

 •       گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی

برای گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی کافیه در سایت نماد اعتماد الکترونیکی ثبت نام کنید و بعد اطلاعات درخواستی رو وارد نمایید. روند دریافت نماد به شکل زیر است:

اولین مرحله ارائه ی نماد موقت است که نشان دهنده ی ثبت نام برای گرفتن نماد و بررسی فروشگاه است

مرحله دوم دریافت نماد یک ستاره دائم که نشان دهنده ی داشتن معیارهای لازم فروشگاه از نظر این ارگان است

مرحله سوم دریافت نماد دو ستاره دائم است که به معنی استفاده فروشگاه از درگاه امن SSL جهت مبادله اطلاعات است.

 •       مجوزهای اختصاصی کسب و کار اینترنتی

این مجوزها شامل همان گروه صنفی است مثلا برای فروش محصولات سمعی و بصری یا فرهنگی مثل کتاب به مجوز وزارت ارشاد، برای محصولات حوزه سلامت و درمان به مجوز وزارت بهداشت و درمان و یا هر صنفی نیاز به پروانه اختصاصی همان صنف یا اتحادیه می باشد. بدیهی است که سایر سایت ها مانند سایت های شرکتی و شخصی نیازی به دریافت پروانه کسب و کار یا نماد اعتماد الکترونیکی ندارند. همچنین سایت خود را صرف نظر از نوع فعالیت در ستاد ساماندهی سایت‌های اینترنتی وزارت ارشاد اسلامی ثبت نمائید.

برای کسب و کارهایی که با محصولات فرهنگی و هنری هستند نمادی با عنوان نماد ستاد ساماندهی سایت‌های اینترنتی وزارت ارشاد اسلامی وجود دارد که باید حتما گرفته شود.

برای دریافت نماد ستاد ساماندهی سایت‌های اینترنتی وزارت ارشاد اسلامی کافی است به سامانه ی اینترنتی ستاد ساماندهی سایت‌های اینترنتی وزارت ارشاد اسلامی مراجعه کرده و روند دریافت نماد را پیگیری کنید.

 •       نکته مهم یک:

 بعد از اینکه این مجوزهای رو گرفتید به راحتی می تواندی برای درگاه پرداخت مستقیم اقدام کنید. وجود این درگاه در فروشگاه به روند کسب و کار شما سرعت بخشیده و اعتماد مشتری به شما را افزایش می دهد. پیشنهاد میکنم مقاله درگاه پرداخت مستقیم رو مطالعه کنید.

 •       نکته مهم دو:

 بعد از اینکه این نمادها رو گرفتید می توانید برای راحتی و سرعت بخشیدن در رساندن کالا به دست مشتری با پست قرار داد ببندید.

 

چطور راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی را یاد بگیریم؟

این مقاله با طرح آخرین سوال به پایان خود نزدیک می‌شود. در طول مقاله سعی کرده‌ایم نگاه جامعی به مبحث کسب و کارهای اینترنتی داشته باشیم و با طرح برخی جزئیات مهم، شما عزیزان را بیشتر و با مقوله کسب و کار اینترنتی آشنا کنیم. در پایان مقاله به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم که آزمون طراحی شده برای سنجش درک شما عزیزان از این مقاله را کامل نمایید تا در کنار کمک به ما برای بهبود این مقاله در آینده از هدایایی که برای شما در نظر گرفته شده برخوردار شوید.

همچنین به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم که برای یادگیری تمامی اصول راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق و سودآور به آکادمي آموزشي شعبه اينترنت مراجعه فرماييد. در آکادمی آموزشی فروش آنلاین ما به سؤالات زیر به صورت کامل پاسخ داده ایم.

با تشکر از همه شما عزیزان که تا پایان مقاله همراه ما بودید.

مثل همیشه شما ارزشمندید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *